سن انسانی حیوان خانگی شما چقدر است؟

سن انسانی حیوان خانگی شما چقدر است؟

سن انسانی حیوان خانگی شما چقدر است؟

بسیاری از مردم تصور می کنند که محاسبه ی سن سگ ها یا گربه ها نسبت به انسان ها نسبتا ساده است: کافی است سن سگ یا گربه را در 7 ضرب کنیم. برای مثال، سن یک گربه یا سگ 4 ساله معادل یک انسان 28 ساله می شود.
اما وقتی به صورت واقع گرایانه به این مسئله نگاه می کنیم، این روش خیلی منطقی به نظر نمی آید. طبق راه بالا یک سگ 1 ساله معادل یک انسان 7 ساله است!!  شما چند انسان 7 ساله  را می شناسید که قادر به تولید مثل باشند؟!!
سگ ها:
رشد سگ ها در دو سال اول خیلی سریع تر است که البته این موضوع بستگی به جثه سگ و نژاد آن ها نیز دارد. گونه های بزرگتر، سریع تر بالغ می شوند اما عمر کوتاه تری دارند و در سن 5 سالگی سالمند محسوب می شوند.
گونه های متوسط حدود 7 سال طول می کشد تا به این مرحله برسند، در حالی که گونه های کوچک معمولا تا 10 سالگی سالمند محسوب نمی شوند.

خیلی از دامپزشک ها اعتقاد دارند که از فرمول زیر می توان سن را تا حد قابل قبولی حدس زد، این روش بسیار ساده است و نسبت به تکنیک 7 سال بالا دقیق تر است.
فرض کنید که یک سگ 1 ساله برابر با یک انسان 12 ساله و یک سگ 2 ساله برابر با یک انسان 24 ساله است. سپس به ازای هر سال 4 سال به آن اضافه کنید (برای مثال: یک سگ 4 ساله برابر با یک انسان 32 ساله است.) از مزایای روش ذکر شده این است که به سرعت بالای بالغ شدن سگ ها در اوایل زندگیشان و همچنین کند شدن پروسه پیر شدن آن ها در اواخر زندگی توجه می کند، چارت زیر به شما کمک می کند تا به راحتی سن سنگ خود را محاسبه کنید:

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید...
نژاد سگ پودل؛ باهوش‌ترین، بااستعداد‌ترین و خوش اخلاق‌ترین سگ‌!

متوسط سن سگ ها 12-13 سال است که البته تا حد قابل توجهی به جثه و گونه سگ وابسته می باشد. هر چه سگ شما بزرگتر باشد عمر آن نیز کمتر خواهد بود. در نظر داشته باشید که سگ های ماده نسبت به سگ های نر کمی بیشتر عمر می کنند.

سن انسانی حیوان خانگی شما چقدر است؟

گربه ها:
حال به محاسبه سن گربه ها نسبت به انسان ها می پردازیم.
فرض کنید که یک گربه 1 ساله برابر با یک انسان 15 ساله و یک گربه 2 ساله برابر با یک انسان 24 ساله است و سپس به ازای هر سال 4 سال به سن گربه اضافه کنید (برای مثال یک گربه 4 ساله برابر با یک انسان 32 ساله می شود).
چارت زیر نحوه محاسبه را نشان می دهد:
گربه ها به طور متوسط بین 12-15 سال عمر می کنند، هر چند گربه های خیابانی عمر میانگین 10 سال را دارند.

دیدگاهتان را بنویسید