دعوای سگ‌ها

دعوای سگ‌ها

دعوای سگ‌ها

دعوای سگ‌ها با یکدیگر یکی از وحشتناک‌ترین تجربه‌هایی است که صاحب سگ می‌تواند داشته باشد. خیلی از صاحبان نمی‌توانند تفاوت بین بازی و دعوا را تشخیص دهند. همچنین تشخیص زمان مداخله و جدا کردن سگ‌ها دشوار می‌باشد.در مرحله اول، نحوه جلوگیری از دعوای سگ‌ها یکی از مهم‌ترین نکاتی است که صاحبان سگ باید یاد بگیرند.
درک تفاوت بازی با دعوا

گاهی سگ‌ها با یکدیگر بازی می‌کنند و در بعضی بازی‌ها به نوعی از دعوا تقلید می‌کنند. این نوع بازی‌ها گاهی اوقات خشن‌تر از چیزی که در واقعیت هستند به نظر می‌رسند. درست است که در بازی‌ها هم ممکن است دعوا رخ بدهد، با این حال این موضوع در میان سگ‌هایی که به خوبی اجتماعی شده باشند، کمتر دیده می‌شود. اضافه کردن سگ جدیدی به دسته احتمال دعوا را بالا می‌برد چرا که ممکن است سگ‌ها با یکدیگر متحد شده و در برابر سگ دیگر قرار بگیرند. توجه داشته باشید که اگر یکی از سگ‌ها سابقه خشونت داشته یا به خوبی روابط اجتماعی را نیاموخته باشد، احتمال دعوا بسیار بالا می رود.
برای شخصی که آموزش ندیده، تشخیص دعوا از بازی دشوار است. درک مناسبی از رفتارهای بدنی سگ، هنگام نظارت بر رفتار او ضروری می‌باشد. سگ‌ها برای درخواست بازی با پاهای جلوی خود تعظیم و قسمت جلوی بدن را پایین می‌آورند، درحالی که پاهای عقبی تقریبا صاف هستند. همچنین توجه کنید که ایجاد صدا در سگ‌ها هنگام بازی کردن، رفتاری عادی می‌باشد و این موضوع دلیلی بر خشونت سگ نیست.

دعوای سگ‌ها

در حقیقت، خشن‌ترین دعواهای سگ‌ها به بلندی بازی آن‌ها نیست. سگ‌هایی که در حال بازی هستند آزاد و بدون دغدغه به نظر می‌رسند. گاهی در پایین سگ دیگر و گاهی بالای او قرار می‌گیرند و مرتب جای خود را با یکدیگر عوض می‌کنند. در این حالت سگ‌ها معمولا به اتفاق‌هایی که در اطراف آن‌ها جریان دارد توجه می‌کنند ( یا متوجه می‌شوند ولی از خود واکنشی نشان نمی‌دهند). آن‌ها یکدیگر را در اطراف گردن و سر گاز می‌گیرند ولی این کار را با هدف ایجاد آسیب انجام نمی‌‌دهند.
هنگامی که سگ‌ها می‌خواهند دعوایی را آغاز کنند، خود را سفت می‌گیرند و متمرکزتر می‌شوند. حالت بدن آن‌ها جدی و سخت شده و تلاش می‌کنند خود را بزرگتر جلوه دهند. گاهی اوقات در این نوع دعواها یکی از سگ‌ها پرخاشگرتر و دیگری آرام‌تر به نظر می‌رسد. با افزایش شدت دعوا، سگ‌ها ممکن است طوری یکدیگر را گاز بگیرند که خونریزی و صدمات جدی را در پی داشته باشد.
چرا سگ‌ها دعوا می‌کنند؟
سناریوهای بسیاری برای دعوای سگ‌ها با یکدیگر وجود دارد. از این موارد می‌توان به خشن شدن بازی و تبدیل آن به دعوا را مثال زد. هنگامی که سگ‌ها ناگهان به یکدیگر حمله می‌کنند، دلایل مختلفی می‌تواند وجود داشته باشد. گاهی دلیل آن به غذا، اسباب بازی یا تجاوز به حریم سگ برمی‌گردد و گاهی به دلیل خشونت تغییر جهت داده شده (گاهی اوقات سگ تهدیدی را حس می‌کند اما به دلیل نامشخص بودن یا عدم توانایی روی تهدید، به سگ دیگر حمله می‌کند). هنگامی که در خانه‌ای چندین سگ زندگی می‌کنند این موقعیت‌ زیاد پیش ‌می‌آید. دو سگ ممکن است بهترین دوستان یکدیگر باشند اما ممکن است یکی از سگ‌ها عملی غیر عادی انجام دهد و غریزه سگ دیگر بر رفتار او غلبه کند. گاهی اوقات چند سگی که باهم زندگی می‌کنند، ممکن است به خوبی با یکدیگر کنار نیایند. این موقعیت‌ها بسیار خطرناک و درست مانند یک بمب ساعتی است. کوچکترین مشکلی می‌تواند باعث شود یکی از سگ‌ها از کنترل خارج شود.
همچنین در نظر داشته باشید سگ‌ها ممکن است برای جلب توجه صاحب خود یا برای محافظت از او با یکدیگر دعوا کنند.
باید بدانید این دعواها هنگامی که تعداد سگ‌ها زیاد می‌شود، افزایش می‌یابند. اگر جنس سگ‌ها یکی باشد (هر دو ماده یا هر دو نر) احتمال این دعواها نیز زیاد می‌شود. در نهایت باید بدانید که آموزش مناسب سگ می‌تواند از بسیاری از مشکلات جلوگیری کند و باعث شود که سگ روی رفتار خود کنترل بیشتری داشته باشد.

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید...
سگ کاوالیر کینگ چارلز اسپانیل؛ نژاد محبوب پادشاهان انگلیس

دیدگاهتان را بنویسید