سگ پیت بول 8 واقعیتی که هر عاشق سگ باید بداند...

سگ پیت بول 8 واقعیتی که هر عاشق سگ باید بداند…

سگ پیت بول 8 واقعیتی که هر عاشق سگ باید بداند…

سگ نژاد پیت بول‌ یکی از دوست‌داشتنی‌ترین سگ‌ها در جهان است. البته در مورد بدآوازه بودن آن‌ها آگاه هستم. پیت بول‌ها سال‌های سال به دلیل اطلاعات نادرست و اخبار بد، جزو نژادهایی از سگ‌ها بوده‌اند که مردم بیشترین درک نادرست را نسبت به آن‌ها داشتند. من خودم صاحب سگ پیت بول هستم و مستقیماً و از نزدیک می‌دانم که زندگی با این سگ‌های بامزه چقدر جذاب است.
واقعیت در مورد پیت بول‌ها ساده است: این سگ‌ها همراهی دوست داشتنی، باهوش، خنده‌دار و وفادار هستند. البته این فقط ما نیستیم که چنین نظری داریم. افزایش محبوبیت کتاب زیبای “من سگ خوبی هستم” (I’m a Good Dog) نوشته کن فاستر (Ken Foster) همچنان ادامه دارد، و روز ملی پیت بول نیز برای گرامیداشت این نژاد تعیین شده است.

همگی نشان از درستی این واقعیت دارد. به همین مناسبت، ما هم تصمیم گرفتیم تا در این مطلب به حقایقی جذاب، تاثیرگذار و تعجب‌برانگیز در مورد پیت بول‌ها اشاره کنیم (به اضافه اندکی افسانه های ناگوار).

یک “پیت بول” ممکن است پیت بول نباشد (منظورمان را توضیح خواهیم داد)

“پیت بول‌ها” ممکن است بسیار متفاوت از یکدیگر به نظر برسند. پناهگاه‌های حیوانات پر است از این سگ‌های بامزه و جذابی  که به نام پیت بول شناخته می‌شوند؛ اما در حقیقت تعداد پیت بول‌های واقعی بسیار کم‌تر از آن چیزی است که تصور می‌کنید. امریکن پیت بول تریر تنها سگ به رسمیت شناخته شده از نژاد پیت بول است؛ اما واژه “پیت بول” اغلب به عنوان عبارتی کلی برای توصیف طیف وسیعی از سگ‌ها با ویژگی‌های مشترک استفاده می‌شود.
به دلیل استانداردهای مختلف و کنترل نشده‌ نژادها در فهرست‌های ثبت سگ‌ها و همچنین توله‌کشی‌های غیرحرفه‌ای، بیش از حد و تاسف‌آور، بسیار سخت است که بخواهیم یک استاندارد صحیح و واقعی برای نژاد پیت بول در نظر بگیریم.
طبق گفته سازمان BADRAP که در زمینه نجات سگ‌های پیت بول فعالیت دارد،”سگ‌هایی که معمولاً به عنوان پیت بول شناخته می‌شوند تقریباً اکثر اوقات ترکیبی از چندین نژاد هستند”.

این امر سبب می‌شود که پناهگاه‌ها مملو از سگ‌های شبیه بول داگ باشد که ممکن است “بول داگ” باشند یا ممکن است نباشند، اما به دلیل این نام‌گذاری و اخبار بد در مورد پیت بول‌ها، پیدا کردن خانه و خانواده برای آن‌ها بسیار سخت باشد.

اگر چه به نظر وسوسه‌برانگیز می‌آید که به هر سگ قد کوتاه و عضلانی با سری شبیه به لامپ نگاه کنیم و بگوییم که پیت بول است، اما شاید همان سگ از نظر ژنتیکی برتری‌های بسیار بیشتری داشته باشد. به همین دلیل، حتماً باید بیش از آن که نژاد سگ را ارزیابی کرد، آن را به صورت انفرادی در نظر گرفت.

انگلستان، خاستگاه پیت بول‌ها
آن طور که ما پیت بول‌ها را می‌شناسیم، این نژاد به احتمال زیاد از نژاد سگ بولداگ انگلیسی قدیمی (Olde English Bull Dog) است که در قرن نوزدهم در انگلستان برای ورزش و تفریحی قدیمی به نام بول بیتینگ (bull baiting) استفاده می‌شد؛ تفریحی که در آن گاو را می‌بستند و سگ را به طرف گاو پرتاب می‌کردند.

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید...
مواد و خوراکی های سمی و خطرناک برای حیوانات خانگی

بعد از آن که بازی بول بیتینگ غیرانسانی شناخته شد، سگ‌های بولداگ انگلیسی قدیمی با تریرها درهم‌آمیختند تا سگ‌های کوچک‌تر و قاطع‌تری برای مبارزه ایجاد کنند.

بولداگ انگلیسی قدیمی

اما زمانی که این سگ‌های ورزشی از انگلستان به آمریکا رفتند و در آن‌جا تولید مثل کردند، وظایف بیشتری را به عهده گرفتند و به نماد واقعی آمریکا تبدیل شدند.
پیت بول‌ها، قهرمانان آمریکایی
در ابتدای قرن بیستم میلادی، پیت بول‌ها به عنوان سگ‌های خانگی، نماد و قهرمانان نظامی مورد احترام بودند. در طول جنگ جهانی اول، سگ‌های از نوع پیت بول در تصاویر پوسترها و در میدان جنگ معرف نیروهای آمریکایی بودند. وفاداری و شجاعت از این نژاد یک “سگ قهرمان” ساخت.
برای مثال گروهبان استابی را در نظر بگیرید که پرمدال‌ترین سگی است که در ارتش آمریکا خدمت کرده است (منبع: FIGHT4THEM).

این پسر شجاع، که احتمالاً از اجداد پیت بول‌ها بوده است، طی جنگ جهانی اول در کشور فرانسه کنار سربازان در سنگرها حضور داشت. او نشان پرپل هارت (مدال شجاعت ایالات متحده آمریکا) را دریافت کرد، به درجه گروهبانی ارتقا یافت و با عمری طولانی در دوران بازنشستگی کنار مربی خود زندگی کرد.
گروهبان استابی

امروزه، قهرمان‌های نژاد پیت بول در شکل‌ها و اندازه‌های مختلف و با وظایف گوناگون، از سگ‌های جستجوکننده مواد منفجره گرفته تا سگ‌های درمانی، مشاهده می‌شوند.

هدف پیت بول‌ها کار است (همین موضوع آن‌ها را دوست‌داشتنی‌تر می‌کند)
سگ‌های پیت بول سرسخت هستند: زمانی که ذهنشان را روی چیزی متمرکز می‌کنند، اغلب به آن می‌رسند. به همین دلیل، سگ‌های ورزشی بسیار خوبی به حساب می‌آیند. پیت بول‌ها در جلسات مهارتی یا پرتاب توپ برتری خود را به رخ می‌کشند و استقامت و سرعت خود را به نمایش می‌گذارند.

آن روی این همه انرژی و اراده پیت بول‌ها، سگی است که می‌تواند خودسر و حتی لجباز باشد. اما به دلیل طبیعت انسان‌دوست پیت بول، این سگ به شدت آموزش‌پذیر است.

این نژاد گزینه‌ بسیار خوبی به عنوان سگ‌ درمانی است. آموزش اطاعت و فرمانبری راهی بسیار خوب برای صاحبان این نژاد سگ‌ها است که بتوانند با این همراه بی‌نظیرشان ارتباط برقرار کنند و در عین حال برای رفتار درست آن‌ها زمینه‌سازی کنند. در مورد پیت بول‌ها نیز مانند همه نژادهای سگ‌ها، تمرین و سرگرمی اهمیت بسیاری دارد.
پیت بول‌ها خنده جذابی دارند (آرواره‌یشان قفل نیست)
صادقانه بگوییم که دهان پیت بول شهرت بدی پیدا کرده است. یکی از افسانه‌های موذیانه و ظالمانه در مورد پیت بول‌ها این است که “آرواره بسته و قفل” دارند. این موضوع صحت ندارد. پیت بول‌ها از نظر آناتومی هیچ فرق خاصی با هیچ سگ دیگری ندارند.

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید...
تشخیص و درمان درد در سگ یا گربه

پیت بول‌ها خنده جذابی دارند

این واقعیت وجود دارد که بعضی از پیت بول‌ها، به دلیل این که از نژاد تریرها هستند، ممکن است در نگه داشتن و تکان دادن اسباب‌بازی‌ها سرسخت باشند. برخی دیگر از آن‌ها هم در دنبال کردن طعمه توانایی بسیاری دارند که این ویژگی وقتی با سرسختی آن‌ها همراه شود، باعث می‌شود که جدالی بد با گربه‌ها داشته باشند.

در مورد پیت بول‌ها هم مانند همه سگ‌های دیگر، حتماً باید بلد باشید که در هر موقعیتی بتوانید علامت‌های او را دریابید و متوجه شوید. در مورد آمار گاز گرفتن‌های این نژاد جالب است بدانید که بررسی دقیق انجمن دامپزشکی آمریکا در گزارشی تایید می‌کند که “مطالعات کنترل شده این نژاد را بیش از حد خطرناک تشخیص نداده‌اند”.

گزارش‌هایی که از گاز گرفتن سگ‌ها منتشر می‌شود، گاهی ابراز می‌کنند که گاز گرفتن‌های سگ‌های نوع پیت بول بیشتر از دیگر نژادها است؛ اما متخصصان انجمن دامپزشکی آمریکا بر این باورند که این آمارها به دلایل زیر واقعیت ندارند:

نژاد سگ‌هایی که گاز گرفته‌اند، ممکن است به دقت گزارش نشده باشند (و به یاد داشته باشید که “پیت بول‌ها” اغلب اشتباه گرفته می‌شوند).
تعداد دقیق گاز گرفتن‌های سگ‌ها در یک جامعه به ندرت شناسایی می‌شود زیرا گازهایی که جراحات جدی ندارند، گزارش داده نمی‌شوند.
کارت شناسایی سگ و اطلاعات نژاد به طور کامل گزارش نشده‌اند، در نتیجه این امکان وجود ندارد که بدانیم چه تعدادی از یک نژاد خاص در یک جامعه وجود دارد.
هر چه یک نوع سگ پرطرفدارتر باشد، این احتمال بیشتر وجود دارد که گزارش از گاز گرفتن او منتشر شود؛ این امر می‌تواند دقت در آمار “رده‌بندی” نژادها از نظر گاز گرفتن را با خطا مواجه کند.
در سال‌های اخیر، به دلیل این که حمایت از پیت بول‌ها افزایش یافته است، اکثر متخصصان دامپزشکی و نجات حیوانات پذیرفته‌اند که مسئله، نژاد سگ نیست بلکه نحوه تربیت و آموزش سگ است که تاثیرگذار است.

سگ پیت بول 8 واقعیتی که هر عاشق سگ باید بداند…

پیت بول‌ها عاشق انسان‌ها هستند
آن‌ها واقعاً بسیار عاشق انسان هستند. عاشق این هستند که در آغوشتان بخوابند، مورد ناز و نوازش قرار بگیرند، غلت بزنند تا شکمشان را دست بزنید، اگر اجازه بدهید در بغلتان بنشینند، و تمام روز را تا جای ممکن نزدیکتان باشند. پیت بول‌ها واقعاً به صاحبشان وابسته هستند و همه جا کنار او حضور دارند.
پیت بول ها عاشق نوازشند.
یکی از رایج‌ترین تصورات اشتباهی که در مورد پیت بول‌ها وجود دارد این است که این نژاد نسبت به مردم خشونت زیادی دارد؛ اما مطالعات نشان داده است که پیت بول‌ها در میان مهربان‌ترین و کم‌تهاجمی‌ترین سگ‌ها جایگاه بالایی دارند.

در آزمایش سالانه‌ای که توسط انجمن آزمایش خلق و خوی سگ‌های آمریکا (American Temperament Test Society) انجام شده است، پیت بول‌ها از نظر خلق و خوق با کسب نمره 86.4 درصد از سایر نژادهای پرطرفدار مانند گلدن رتریور، کرگی و بیگل پیشی گرفتند.

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید...
10 دلیلی که ژرمن شپرد سگ خانوادگی مناسبی است...

در مورد سگ خودم، رادار (Radar) باید بگویم که “این سگ خشن به نظر می‌رسد اما فقط برای پناه آوردن به آغوشم خشونت دارد”. پیت بول ها همیشه به سگ‌های دیگر علاقه نشان نمی دهند.
مانند اکثر سگ‌های دیگری که از نوع تریر هستند، پیت بول‌های مختلف سطح تحمل متفاوتی در برابر سایر حیوانات دارند. زمانی که نژادهای بولداگ در انگلستان گسترش یافته بودند، این نژادها برای نزاع با یکدیگر آموزش دیده بودند، و متاسفانه، نزاع سگ‌ها در گذشته در آمریکا نیز به عنوان نقطه‌ای تاریک باقی مانده است.
البته این به معنای آن نیست که سگ‌های از نوع پیت بول نسبت به سایر حیوانات خشونت دارند، بلکه به این معناست که پیت بول شما نیاز به اجتماعی شدن، آموزش و نظارت دارد تا سطح تحمل او ارزیابی شود. قطعاً بعضی از پیت بول‌ها عاشق بازی با سگ‌های دیگر هستند و بعضی دیگر ممکن است ترجیح دهند که تنها حیوان خانگی زندگی شما باشند.

پیت بول‌ها نیروها و انرژی‌های مثبت در جهان هستند
پیت بول‌ها به دلیل انرژی زیاد خود، نشاط و شادابی، عشق به زندگی و وفاداری شدید به انسان، یکی از سرگرم‌ کننده‌ترین سگ‌ها در جهان هستند. هیچ چیزی بیشتر از این باعث خنده من نمی‌شود که ببینم سگم رالف (Ralph) خودش را روی زمین می‌اندازد و در چمن غلت می‌زند، یا سگم رادار که خودش را در آغوش مهمان‌ها می‌اندازد تا به او عشق بورزند. پیت بول‌ها ظرفیت بی‌نظیری در شاد بودن دارند.
پیت بول‌ها انرژی‌های مثبت در جهان هستند

برای مثال، کافی است نگاهی به “سگ‌های ویکتوری” (Vicktory dogs) داشته باشیم. این سگ‌ها گروهی از سگ‌های نژاد پیت بول بودند که از ورزش خونین جنگ‌اندازی بین سگ‌ها نجات یافته بودند. این جنگ‌اندازی توسط مایکل ویک، یکی از بازیکنان لیگ ملی فوتبال آمریکایی، انجام می‌شد. سگ‌های ویکتوری برای جنگجو بودن پرورش و تربیت داده شده بودند و به طرز وحشتناکی با آن‌ها بدرفتاری می‌شد تا آن که سرنوشت (و قانون) وارد ماجرا شدند.

بهبود حال آن‌ها، ذات فوق‌العاده و منعطف بودن پیت بول‌ها را اثبات کرد. طبق اعلام انجمن حیوانات بهترین دوستان (Best Friends Animal Society)، از زمان نجات، این گروه از پیت بول‌ها “گواهی شهروند خوب سگ‌ها را دریافت کنند و اکنون در کنار خانواده‌هایی در خانه‌ای پُرعشق زندگی می‌کنند. برخی از این سگ‌ها نیز به عموان سگ‌های خدمات‌رسان یا سگ‌های درمانی به کار گرفته شدند”.
لازم به ذکر است که گواهی شهروند خوب از سوی باشگاه سگ آمریکا به سگ‌هایی اعطا می‌شود که از نظر تربیتی ویژگی‌های لازم را آموخته‌اند.
پیت بول‌ها بر خلاف بدآوازه بودن، یکی از جالب‌ترین همراهان انسان هستند. چه خودتان صاحب پیت بول باشید یا آن که فقط به سگ ‌ها علاقه داشته باشید، می‌توانید چیزهای زیادی از پیت بول‌ها یاد بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید