اگر سگتان شکلات بخورد چه‌کار باید کنید؟

اگر سگتان شکلات بخورد چه‌کار باید کنید؟

اگر سگتان شکلات بخورد چه‌کار باید کنید؟

زمانی که سگ ‌تان از شما خوراکی می‌خواهد، شما می‌توانید بسیاری از خوراکی‌هایی که مورد علاقه‌ی خودتان است را نیز به سگ‌تان بدهید اما برخی از این خوراکی‌ها ممکن است برای سگ‌ شما ایجاد مشکل کند، یکی از این خوراکی‌ها شکلات است.
برخی از دامپزشکان می‌گویند خوراکی‌های شکلاتی می‌توانند موجب بیماری و حتی در مواردی مرگ شوند و لازم به ذکر است که شکلات یکی از شایع‌ترین عوامل مسمومیت سگ‌ها است. برای مثال شیرینی هایی که قطعات شکلات دارند در مقادیر کم می‌توانند برای سگ‌های کوچک ایجاد مشکل کنند و در مقادیر زیاد می‌توانند برای سگ‌های بزرگ را نیز دچار دردسر کنند.
در صورتی که فکر می‌کنید که سگ‌تان شکلات خورده است، مخصوصاً شکلات هایی که رنگ آن‌ها تیره است، فوراً به دامپزشک مراجعه یا با او تماس بگیرید. دامپزشک سوالاتی درباره‌ی اندازه‌ی سگ‌ شما و مقدار و نوع شکلاتی که خورده است می‌پرسد و ممکن است از شما بخواهد که کاری کنید تا سگ شکلاتی را که خورده است استفراغ کند یا این که طی چندین ساعت حرکات و رفتارهای او را زیر نظر داشته باشید.
زمانی که سگ‌تان شکلات می‌خورد خودش آن را بالا می‌آورد و در صورتی که این اتفاق روی نداده است، دامپزشک ممکن است برای او هیدروژن پروکسید (Hydrogen Peroxide) تجویز کند (معمولاً یک قاشق غذاخوری به ازای هر 10 کیلوگرم) تا آنچه را که خورده استفراغ کند. برای خوراندن مواد مایع به سگ خود می‌توانید از قطره‌ چکان دارو یا وسایلی مانند آن استفاده کنید. برخی صاحبان سگ‌ها دارو را درون کاسه به همراه خوراک‌‌سگ می‌ریزند و زمانی که سگ کاسه را می‌لیسد تا تمیز شود، دارو را نیز می‌خورد. توجه داشته باشید که بعد از این که سگ‌تان استفراغ کرد، نباید به او غذا یا آب بدهید.

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید...
آشنائی با اصول پرورش سگ

اگر سگتان شکلات بخورد چه‌کار باید کنید؟

اگر سگ‌‌تان شکلات خورده است، منتظر علائم مسمومیت نباشید و زودتر اقدامات لازم را انجام دهید. این علائم ممکن است 6 تا 12 ساعت بعد بروز کنند و عبارتند از :
تشنگی شدید
اسهال
انرژی داشتن بیش از حد معمول
از حال رفتن
نفس نفس زدن
لرزیدن
تشنج
محرک‌های موجود در شکلات به مدت طولانی در بدن سگ می‌ماند و در برخی موارد علائم می‌توانند 72 ساعت به طول بیانجامند. درمان سریع می‌تواند باعث شود سگ‌ شما زودتر سلامتی خود را به دست آورد و هزینه‌ی کمتری برای شما ایجاد کند.­ دامپزشکان معمولاً از مایعات و سرم‌ وریدی برای درمان مسمومیت با شکلات استفاده می‌کنند. برای مثال از دارویی به نام آپومرفین ( Apomorphine) استفاده می‌کنند تا حیوان محتویات معده را استفراغ کند و یا از کربن فعال (Activated charcoal) برای جلوگیری از جذب و وارد جریان خون شدن آن استفاده می‌کنند. بیشتر سگ‌ها از خوردن شکلات جان سالم در می‌برند چرا که صاحبان آن‌‌‌ها به سرعت اقدامات لازم را انجام می‌دهند. برخی از کلینیک‌های حیوانات خانگی اظهار دارند که: مسمومیت‌‌های ناشی از خوردن شکلات شایع‌ترین مورد اورژانسی نیست، اما از موارد تقریباً شایع مراجعات است .
شکلات در هیچ اندازه‌ای بی‌خطر نیست حتی مقادیر اندک آن می‌تواند سگ شما را بیمار کند. شکلات تلخ، شکلات‌های مخصوص آشپری و پودر کاکائو از شکلات‌های سفید و شیری خطرناک‌ترند اما شکلات شیری نیز می‌تواند در مقدار 50 گرم بر هر کیلو‌گرم وزن بدن کشنده باشد. بر خلاف بیشتر گربه‌ها، سگ‌‌ها تقریباً همه‌چیز می‌خورند. همچنین سگ‌ها نمی‌دانند چه زمانی سیر می‌شوند و تا زمانی که جلوی آن‌ها گرفته نشود، به خوردن ادامه می‌دهند. برای مثال یک سگ 5 کیلوگرمی به راحتی می‌تواند نیم‌کیلو شکلات را بخورد.
در پایان توصیه می‌شود اگر باغچه دارید از مالچ کاکائو در آن استفاده نکنید، چرا که مخصوصاً سگ‌هایی که به بوی شیرین علاقه دارند ممکن است از آن‌ها بخورند و خطری جدی برای آنان ایجاد شود.

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید...
همه چیز درباره نگهداری و نژاد جاپانیز آکیتا

دیدگاهتان را بنویسید