همه چیز در مورد سگ ژرمن شپرد شولاین یا نمایشی

همه چیز در مورد سگ ژرمن شپرد شولاین یا نمایشی

همه چیز در مورد سگ ژرمن شپرد شولاین یا نمایشی

اکثر ما سگ ژرمن رو یه سگ کاری باهوش می‌دونیم که بیشتر تو فعالیت‌های پلیسی، ارتش، امدادی و … فعالیت می‌کنه. اما ژرمن‌ها یه نوع دیگه دارن که از اول برای شرکت در نمایش‌های سگ به وجود اومده و به سگ ژرمن شولاین معروفه. این سگ‌ها علاوه بر تفاوت ظاهری از نظر شخصیت هم با ژرمن کاری متفاوت هستن و نگهداری‌ و تربیتشون آسونتره. در ادامه با ما در نیـــ پت همراه باشید تا در مورد نژاد سگ ژرمن شپرد شولاین بیشتر صحبت کنیم.

  • انواع سگ ژرمن شپرد:

سگ ژرمن یکی از محبوب‌ترین نژادهای سگ در جهانه و به خاطر محبوبیتش انواع مختلفی از ژرمن به وجود آمده است. اما به طور کلی سگ ژرمن شپرد به دو دسته بندی کلی تقسیم می‌شه:

1- ژرمن شپرد کاری یا ورک

2- ژرمن شپرد نمایشی یا شولاین

سگ ژرمن شپرد شولاین چطوری به وجود آمد: نژاد ژرمن بسیار باهوش، چابک با شامه‌ای قویه و به خاطر همین بیشتر در کارهای پلیسی  به کار گرفته می‌شه. این سگ هوش و انرژی فوق‌العاده بالایی داره و به همین دلیل تربیتش کار ساده‌ای نیست. در واقع سگ ژرمن شپرد به عنوان سگ خانگی و برای کسانی که تا حالا تجربه نگهداری از سگ نداشتن انتخاب چالش برانگیزیه.  طرفداران نژاد ژرمن تصمیم گرفتن گونه‌ای از این سگ رو به وجود بیارن که مهربان‌تر و آروم‌تر باشه، نیاز به فعالیت بدنی کمتری داشته باشه و سگ خانوادگی بهتری باشه. اینطوری بود که گونه ژرمن شپرد شولاین (Show line german shepherd) به وجود اومد که به اسم های لاین (high lines) و زیگر لاین (sieger lines) هم شناخته می‌شه. هدف اصلی به وجود آوردن این سگ شرکت در نمایش‌ها و مسابقات زیبایی سگ و البته به عنوان یه حیوان خانگی و خانوادگی بود.

طول عمر ژرمن شولاین چقدر است؟ عمر سگها به عوامل زیادی مثل تغذیه و شرایط نگهداری و مراقبت بستگی داره. اما به طور کلی سگهای شولاین ژرمن در حدود ۹-۱۳ سال عمر می‎‌کنن. قد و وزن سگ شولاین ژرمن قد ژرمن شپرد شولاین در نرها ۶۰-۶۵ سانتیمتر و در ماده‌ها ۵۵-۶۰ سانتیمتره. وزن ژرمن شپرد شولاین نر ۳۰-۴۰ کیلوگرم و ماده ۲۲-۳۳ کیلوگرمه.

همه چیز در مورد سگ ژرمن شپرد شولاین یا نمایشی

  • تفاوت سگ ژرمن شپرد شولاین با ژرمن ورک

ژرمن شپرد شولاین: هم از نظر ظاهری و هم از نظر خلق و خو تفاوت‌های زیادی با سگ ژرمن استاندارد کاری داره. این تفاوت‌ها اونقدر زیادن که حتی یه فرد بی‌تجربه هم صرفا با نگاه کردن به ظاهر سگ می‌تونه تشخیص بده که آیا این ژرمن شولاینه یا کاری. در ادامه برخی از بارزترین تفاوت‌های فیزیکی و شخصیتی این دو گونه ژرمن رو با هم بررسی می‌کنیم.

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید...
همه چیز در مورد بیماری هاری سگ؛ علائم، درمان و پیشگیری!

تفاوت‌های ظاهری سگ ژرمن شولاین با ژرمن کاری: سگ ژرمن شپرد کاری ساختار بدنی کوچکتر، چابکتر، ورزیده‌ تر و عضلانی‌تر داره که بهش کمک می‌کنه ساعت‌ها به فعالیت بدنی شدید مشغول باشه. ژرمن شپرد شولاین اندامی درشت تری داره که از قسمت کمر به سمت پایین شیب می‌کنه و این کمر شیبدار شاید بارزترین ویژگی ظاهری ژرمن شولاین باشه. شیب کمر ژرمن شپرد شولاین به این دلیله که پاهای عقبش کوتاه‌تر از پاهای جلویی هستن. در حالی که در مورد ژرمن کاری پاهای عقب بالاتر هستن و سگ کمری صاف و کشیده داره. ژرمن کاری معمولا پوشش دولایه ضخیم و موهای کوتاهی داره و شرایط آب و هوایی سخت رو بهتر می‌تونه تحمل کنه. رنگ بدنش هم معمولا چند رنگه. ژرمن شولاین معمولا موهایی بلندتر داره که به ویژه در قسمت گردن بلندتر از بقیه قسمت‌ها هم هست. رنگ موها اغلب یک رنگ یا حداکثر دو رنگه و رنگ‌های پر مثل مشکی، مشکی و حنایی، خاکستری، مشکی و کرم و مشکی و نقره‌ای داره.

مهم‌ترین نکته در نگهداری و تربیت ژرمن شولاین: سگ ژرمن شما چه کاری باشه یا شولاین مهم‌ترین نکته توجه کافی به آموزش و تربیتشه. درسته که ژرمن‌های شولاین آروم‌تر و اجتماعی‌‌ترن و یه سگ خانوادگی محسوب می‌شن، اما این سگها هم باید از تولگی به جا و به موقع تربیت بشن تا به سگی مودب و خوش رفتار تبدیل بشن. توله سگ ژرمن رو از سن هشت هفتگی به بعد می‌تونید به خونه بیارید و از همون روز اول باید تربیتش رو شروع کنید. آموزش قوانین زندگی تو خونه، آموزش دستشویی و ده ها دستور و فرامین آموزشی مثل بیا، بشین، برو بیار و … رو باید از همون تولگی به ژرمنتون یاد بدید. ژرمن‌ها فوق‌العاده باهوشن و زود یاد می‌گیرن؛ اما از طرف دیگه اگه احساس کنن صاحبشون جدیت لازم رو نداره به اصطلاح سوارش می‌شن. پس باید به روش صحیح و اصولی با ژرمن رفتار کنید و آموزشش بدید.

این ژرمن‌ها در مقایسه با ژرمن شولاین بیشتر تمایل به گاز گرفتن و حمله کردن دارن و به همین دلیل لازمه که به خوبی تربیت بشن تا رفتار درست رو یاد بگیرن. ژرمن شپرد نمایشی در مقایسه با ژرمن کاری انرژی کمتر و نیاز به فعالیت بدنی پایین‌تری داره. شولاین‌ها آرام و اهلی هستن و برای نگهداری در خانه بسیار مناسب‌ترن؛ با این حال این سگ‌ها هم باید به درستی تربیت بشن. اما به طور کلی ژرمن شولاین تنها زمانی خشونت نشون می‌ده که واقعا احساس خطر کرده و بخواد از خودش دفاع کنه.

  • انواع سگ ژرمن نمایشی و خصوصیات آن‌ها:

به طور کلی دو نوع سگ ژرمن نمایشی وجود داره: امریکن ژرمن شپرد شولاین و ست ژرمن شپرد شولاین

این دو نوع از نظر ظاهری و ویژگی‌های رفتاری با هم کمی متفاوتن و برای اهداف مختلفی هم پرورش داده شدن. به طور مثال در پرورش شپرد شولاین آمریکایی بیشتر زیبایی ظاهر و فیزیکی مهم بوده؛ اما در سگ شولاین آلمان غربی توانایی و مهارت‌های کاری هم اهمیت داره. در ادامه این دو گونه ژرمن شولاین رو با هم بررسی می‌کنیم تا دقیق‌تر باهاشون آشنا بشید.

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید...
انتخاب سگ مناسب

1-  سگ ژرمن شپرد شولاین آمریکایی/کانادایی: آمریکایی‌ها عاشق پرورش نژادهای خالص هستن و ژرمن شپرد هم یکی از نژادهای محبوب در آمریکاست. اگرچه این سگها هم اجدادشون ژرمن شپرد آلمانیه اما انقدر تغییرات توش ایجاد کردن که به عنوان یه نژاد و گونه جداگانه و مستقل شناخته می‌شه. نژاد ژرمن شپرد شولاین آمریکایی که به اسم AKC لاین هم معروفه توسط آمریکایی‌ها و به منظور شرکت و رقابت در شو و نمایش پرورش داده شده. تمرکز اصلی پرورش دهنده‌ها بیشتر ظاهر و نحوه راه رفتنه و به این منظور هر پرورش دهنده‌ای ممکنه استانداردهای خودش رو داشته باشه. ویژگی‌های ظاهری این سگ‌ها چون از ابتدا برای حضور در مسابقات نمایشی سگ‍ها به وجود اومدن ساختار بدنی جذابتر و زیباتری نسبت به بقیه ژرمنها دارن. در مسابقات نمایشی سگ‍ها اغلب سگ‍ها رو براساس رنگ، نحوه حرکت و راه رفتن، اندام و ساختار بدنی، زوایا و بدنشون ارزیابی می‌کنن. به همین دلیل هم ژرمن شپرد شولاین آمریکایی خزی براق و زیبا، اندامی عضلانی و قوی و تناسب اندام خوبی داره. در مقایسه با سایر ژرمن‍ها، سگ شولاین آمریکایی کمی بلندتر و کشیده‌تر از گونه‌های اروپاییه. سگ شولاین آمریکایی با هیچ چارچوب و قوانینی یه سگ کاری یا گارد و نگهبان نیست و فقط برای نمایش و به عنوان پت نگهداری می‌شه. تنوع رنگی: این سگ‌ها در چند رنگ مختلف مثل مشکی، برنز یا قهوه‌ای مایل به زرد، رنگ سیاه سموری (مشکی با لکه‌های طلایی، نقره‌ای، خاکستری یا قهوه‌ای) و سفید یکدست وجود دارن.

  • خصوصیات اخلاقی: این سگ‌های نمایشی اگرچه طوری پرورش داده شدن که در شو و نمایش‍ها چابک و فرز باشن، اما در مقایسه با ژرمن شپردهای دیگه تمایل بیشتری به استراحت و ریلکس کردن دارن. سطح انرژی و فعالیت اونا کمتر از سگهای کاریه و خیلی به عنوان سگ کاری و پلیسی مناسب نیستن. در عوض، حیوان خانگی فوق‌العاده‌ای هستن. باهوشن و زود یاد می‌گیرن، وفادارن، پرانرژی و بازیگوشن و در عین حال انقدر قوی و هشیار هستن که از صاحبش و اعضای خانواده محافظت کنن. نکته مهم در مورد سگ ژرمن شپرد آمریکایی اینه که این سگها برای دریافت گواهینامه رسمی کنل کلاب AKC نیاز به انجام هیچ گونه تست سلامتی ندارن. بسیاری از طرفداران حیوانات معتقدن این موضوع باعث شده این گونه ژرمن مشکلات سلامتی و فیزیکی زیادی داشته باشه و در واقع سلامتی‌ش قربانیِ زیبایی ظاهرش بشه. به طور مثال شیب زیاد کمر این سگ‌ها و پاهای کوتاهشون اگرچه در مسابقات زیبایی طرفداران زیادی داره، اما باعث مشکلات سلامتی در سگ مثل هیپ دیسپلازی یا دررفتگی مفصل لگنی-رانی می‌شه. علاوه بر این، این سگها به خاطر تغییرات نژادی شخصیت ضعیف‌تری هم دارن، به اندازه ژرمن آلمانی شجاع و جسور نیستن و به همین دلیل دچار انواع مشکلات روحی و رفتاری مثل استرس و اضطراب جدایی می‌شن. این سگها ترسوتر هستن و تمایل بیشتری به گاز گرفتن از روی ترس دارن (برعکس ژرمن آلمانی که اگه گاز هم بگیره از روی شجاعت و خشونت و غریزه شکاره). با اینحال، متاسفانه ظاهر زیبا و شانس برنده شدن در مسابقات نمایشی و زیبایی سگها به اولین فاکتور در پرورش این نوع ژرمن تبدیل شده و این سگها هرچی زیباتر باشن قیمت و طرفدار بیشتری هم دارن!
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید...
دعوای سگ‌ها

2- سگ شپرد شولاین آلمان غربی | West German Shepherd Showline: سگ‌های نمایشی وست ژرمن شپرد به خوش قیافه‌ بودن معروفن و اندام و صورتی تراشیده و متناسب دارن. البته این سگها فقط به خاطر زیبایی پرورش پیدا نکردن و از نظر قدرت و چابکی تمام استانداردهای نژاد ژرمن شپرد رو دارن (برخلاف ژرمن شولاین آمریکایی). قوانین استاندارد نژاد ژرمن توسط باشگاه ژرمن شپرد ( Verein für Deutsche Schäferhunde e. V.) تعیین می‌شه که اولین گروهیه که به طور رسمی اقدام به پرورش و ایجاد این سگ‌ها کرده. این سازمان روی پرورش نژاد ژرمن خیلی دقیق و سختیگرانه نظارت می‌کنه و پرورش دهنده‌ها برای اینکه بتونن برای سگهاشون تاییدیه بگیرن باید تمام قوانین در مورد اندازه، قد، وزن و … رو رعایت کرده باشن. بنابراین این سگها در مقایسه با شولاین آمریکایی از استاندارد بالا و یکسانی برخوردارن. به خاطر چارچوب و قوانین یکسان، سگ‌های شولاین آلمان غربی از سلامت فیزیکی و روانی بالاتری برخوردارن و شخصیت قوی و محکمی دارن. خصوصیات اخلاقی شولاین‌های آلمانی برخلاف ظاهر زیبا و جذابشون تا حدی می‌تونن وظایف سگهای کاری رو هم انجام بدن و مثلا می‌تونن به خوبی از خونه محافظت کنن یا توانایی ردیابی رو دارن. این سگها به اندازه ژرمن شولاین آمریکایی تنبل نیستن و عاشق فعالیت و تمرین های آموزشی هستن. شولاین آلمانی خیلی اجتماعی و خونگرمه و به عنوان سگ خانگی خیلی مناسبه. این سگها با بچه‌ها هم رابطه خیلی خوب و دوستانه‌ای برقرار می‌کنن و به همین دلیل سگ خانوادگی محبوبی هستن.

نظر شما چیه؟ در مورد تفاوت سگ ژرمن شپرد شولاین و ورک چقدر اطلاع داشتید؟ آیا این مطلب براتون مفید بود یا هنوز سوالی در مورد ژرمن نمایشی و کاری دارید؟ کدوم گونه ژرمن برای شما جذابتره و دوست دارید کدوم رو داشته باشید؟ لطفا برای ما کامنت بگذارید و نظر، تجربیات و سوالات خودتون رو با ما در میون بگذارید. ما در اسرع وقت به سولات شما پاسخ می‌دیم.

دیدگاهتان را بنویسید