مواد و خوراکی های سمی و خطرناک برای حیوانات خانگی

مواد و خوراکی های سمی و خطرناک برای حیوانات خانگی

مواد و خوراکی های سمی و خطرناک برای حیوانات خانگی

مسمومیت حیوانات خانگی یک نگرانی بزرگ برای صاحبان آنان است. باید بدانید که سمومی که در خانه برای آفت کشی استفاده می کنید تنها مواردی نیستند که به حیوانات خانگی شما آسیب می زنند. بسیاری از خوراک ها و مواد غذایی رایج که در خانه ها موجود است نیز می توانند برای حیوانات خانگی سمی و مضر باشند. در ادامه برخی مواد و غذا‌ها را معرفی می کنیم که می توانند برای حیوان خانگی شما خطر آفرین باشند.
آووکادو
آووکادو حاوی ماده سمی به نام پرسین (Persin) است. این سم در قسمت‌های مختلف درخت آووکادو از جمله میوه‌ی آن وجود دارد.  پرسین باعث ایجاد علائمی مانند اسهال و استفراغ خواهد شد. پرندگان و حیوانات خانگی کوچک بیشتر دچار عوارض منفی مصرف آووکادو می‌شوند.
شکلات
شکلات حاوی ترکیبی به نام تئوبرومین (Theobromine) است که برای حیوانات‌ خانگی سمی است و اگر به اندازه زیاد ( نسبت به نوع و اندازه حیوان خانگی ) مصرف شود، حیوان خانگی می‌تواند دچار استفراغ، اسهال، ریتم غیر‌طبیعی قلب، لرزش، تشنج و احتمالاً مرگ شود. مالچ کاکائو نیز حاوی تئوبرومین (Theobromine) است، بنابراین به صاحبان حیوانات خانگی توصیه می‌شود که از استفاده از این کود در اطراف حیوانات خانگی ( مخصوصاً آنهایی که عادات خوردن غیر متعارف دارند ) پرهیز کنند.
آبنبات
آبنبات از خوراکی‌هایی است که به صورت رایج مورد مصرف سگ‌‌ها، گربه ها، موش‌خرماها و دیگر حیوانات خانگی قرار می گیرد. اما همه‌ی آبنبات‌ها حاوی زایلیتول (ماده‌ای شیرین کننده) می باشند که برای حیوانات خانگی سمی است.
كافئين
کافئین، به طور کلی برای حیوانات خانگی بسیار سمی است چرا که اثرات منفی بر روی سیستم قلب و اعصاب دارد. این عوارض شامل استفراغ، اسهال، ریتم غیر طبیعی قلب، لرزش، تشنج و احتمالاً مرگ هستند.
انگور و کشمش
سم ناشناخته‌ای در انگور و کشمش وجود دارد که می‌تواند موجب نارسایی کلیوی و در نهایت مرگ شود. نشانه های این مسمومیت می‌تواند شامل بیش‌فعالی، استفراغ، اسهال و ضربان نامنظم قلب باشد.

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید...
نژاد سگ پیت بول؛ قوی ترین سگ دنیا!

مواد و خوراکی های سمی و خطرناک برای حیوانات خانگی

آجیل
سم ناشناخته‌ای در آجیل‌ها (به خصوص آجیل ماکادمیا یا فندق استرالیایی) وجود دارد که می‌تواند اثرات منفی بر روی سیستم عصبی، گوارشی و عضلانی حیوانات خانگی بگذارد. از علائم آن می‌توان به لرزش‌های عضلانی، ضعف‌، ناراحتی معده، استفراغ، افسردگی و عدم فعالیت اشاره کرد.
سیر و پیاز
سیر و پیاز، گیاهانی از گونه آلیوم (Allium) هستند. گیاهان گونه آلیوم حاوی ترکیبات گوگردی هستند که می‌توانند باعث التهاب معده و احتمالا آسیب به سلول‌های قرمز خون و ایجاد کم خونی شوند. از این مسمومیت به عنوان مسمومیت آلیوم یا مسمومیت سیر نام می‌برند.
برخی از داروهای انسانی
در حالی که برخی از داروهای انسانی توسط دامپزشکان برای حیوانات خانگی تجویز می‌شوند، اما برخی دیگر از آن‌ها می‌توانند بسیار سمی و کشنده باشند. به عنوان مثال استامینوفن که در داروهایی چون تیلنول (Tylenol) نیز وجود دارد می‌تواند برای گربه کشنده باشد. همیشه قبل از دادن دارو انسانی به حیوان خانگی خود با دامپزشک مشورت کنید.
زایلیتول (قند مصنوعی)
زایلیتول شیرین‌کننده مورد استفاده در بسیاری از محصولات از جمله دهان شوها، آدامس، خمیر دندان و غذاهای مختلف است. از آنجا که این ماده برای حیوانات خانگی سمی است محصولات حاوی زایلیتول (xylitol) نباید به سگ‌ها یا گربه‌ها داده شود.
گیاهان خانواده لیلی
همه‌ی قسمت‌های این گیاه برای گربه‌ها سمی است. حتی مصرف مقادیر اندکی از ساقه یا برگ آن می‌تواند باعث نارسایی دائمی کلیوی شود .
سایر مواد غذایی که می‌توانند برای حیوانات خانگی سمی باشند :
دانه‌ی سیب
پیازچه (نگاه کنید به “سیر و پیاز” در بالا)
میوه هایی مانند : زردآلو، هلو، آلو، شلیل و گیلاس
سیر (نگاه کنید به “سیر و پیاز” در بالا)
غذاهای کپک زده
دانه‌های خردل
برگ و ساقه سیب زمینی
برگ ریواس
نمک
چای
برگ و ساقه گوجه فرنگی
برخی از موارد موجود در منزل که می‌توانند برای حیوانات خانگی سمی باشند :
ضدیخ
عطر‌های مایع
چسب‌های پلی اورتان
سکه
پاک کننده‌هایی که در آن‌ها روغن کاج استفاده شده

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید...
اگر سگتان شکلات بخورد چه‌کار باید کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید