مسئولیت پذیری صاحبان سگ‌ها

مسئولیت پذیری صاحبان سگ‌ها

اگر می‌خواهید سگی را وارد خانواده خود کنید باید کاری بیشتر از ستایش او انجام دهید. نگهداری از سگ تعهدی جدی را شامل می‌شود که از وظایف مشخصی تشکیل شده است. قبل از تصمیم برای نگهداری از سگ، شما باید مسئولیت پذیری خود را ضمانت کنید. علاوه بر تامین نیازهای اولیه سگ ها، موارد دیگری نیز هستند که نقش های مهمی را در سلامت سگ و شادابی او ایفا می‌کنند.
تعهدی برای یک عمر
قبول سرپرستی یک سگ کمی با گرفتن وام از بانک متفاوت می باشد! هنگامی که سگ شما رفتاری نامناسب دارد، شما نمی توانید او را پس بدهید. اگر مریض شود، این وظیفه شماست تا به او برای بهتر شدن کمک کنید. اگر شرایط زندگی شما تغییر کرده است، باید به تاثیر آن روی سگ خود فکر کنید و  حیوان خانگی خود را برای تطبیق با شرایط جدید همراهی کنید.
وقت گذاشتن به اندازه کافی
ایجاد پیوندی محکم چیزی نیست که شما یکبار انجام دهید و تصور کنید وظیفه شما به اتمام رسیده است. شروع ساختار دوستی بین شما و سگتان از هفته های اول آغاز و تا چندین ماه بعد از قبول سرپرستی ادامه دارد، اما حفظ این دوستی نیازمند یک عمر توجه است. به یاد داشته باشید هنگامی که شما در حال کار کردن هستید، با دوستان خود وقت می گذرانید یا خود را به هر نحوی مشغول کرده‌اید، سگتان چشم انتظار شما است.
ایجاد راه های شناسایی مناسب

همیشه سگتان باید قلاده ای همراه با مشخصات مورد نیاز به گردن داشته باشید. برای اضافه کردن یک لایه امنیتی بیشتر می توانید از میکروچیپ‌ها نیز استفاده نمایید. تعیین هویت مناسب به شما برای پیدا کردن سگتان در صورت گم شدن کمک شایانی خواهد کرد. خیلی از سگ هایی که گم می شوند در نهایت به حیواناتی بی خانمان در پناهگاه یا خیابان تبدیل خواهند شد.
عقیم کردن
هر ساله میلیون ها حیوان خانگی به دلیل ازدیاد جمعیت آتانازی می شوند (آتانازی به ایجاد مرگ بدون درد گفته می شود). اگر شما سگ خود را عقیم نکرده باشید ممکن است شما هم به این مشکل دچار شوید. اگر سگتان برای تولید نسل و اصلاح نژاد مناسب می باشد با دقت و مسئولیت پذیر باشید و برای بچه های آنان برنامه ای منظم بریزید.
در حیاط خانه خود به ایجاد نژادهای مختلف سگ نپردازید!
اگر تصمیم گرفته اید که از سگ خود نسل های جدیدی را ایجاد نمایید، مطمئن شوید که از پروتوکول‌های تعریف شده پیروی کنید. سگ شما باید سالم و دارای نژادی خالص، با کیفیت و بدون مشکلات ارثی باشد. در مورد نحوه پروش استاندارد سگ‌ها خود را آموزش دهید، با افراد دیگری که به صورت استاندارد این کار را انجام می دهند در ارتباط باشید و در این راه با دامپزشکی مطمئن مشورت نمایید.
سالم نگه داشتن سگ
همیشه آب تمیز و تازه به همراه غذاهای مناسب را در اختیار حیوان خود قرار دهید. ایجاد پناهگاهی که سگ در آن جا آرامش داشته باشید برای ایجاد شرایط فیزیکی و ذهنی مناسب اهمیت بسزایی دارد. به دلیل غریزه بقای بالای سگ ها، آن ها معمولا درد یا بیماری خود را مانند ما انسان ها نشان نمی دهند. سرزدن های مداوم به دامپزشک برای جلوگیری از مشکلات جدی و همچنین تشخیص مشکلات کوچک ضروری می باشد.
آموزش سگ

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید...
آشنائی با اصول پرورش سگ

سگی که به خوبی آموزش و رفتاری اجتماعی مناسب را آموخته باشد، رفتاری شایسته در جمع ها و جشن ها خواهد داشت. اگر رفتار ناشایست سگ شما باعث ایجاد هر نوع تصادف، صدمه یا حوادث مشابه شود شما باید مسئولیت کامل رفتار او را قبول کنید.
احترام به حقوق دیگران
در ایران این موضوع بسیار حائز اهمیت می باشد. بعضا دیده می شود که صاحبان سگ ها هیچ کنترلی روی رفتار سگ خود ندارند و آنان را در محیط بیرون از خانه کاملا آزاد می گذارند. با رعایت قوانین زیر به حقوق دیگران احترام بگذاریم:
در محیط بیرون از خانه همیشه از افسار استفاده کنید. حتی اگر در محیطی که زندگی می کنید این امکان وجود دارد که سگ خود را بدون قلاده در محیط بیرون همراهی کنید، سعی کنید به حقوق دیگر افراد احترام بگذارید. همیشه و در همه حال مراقب سگ خود باشید و نگذارید که او از جلوی چشمان شما دور شود.
اگر سگ شما زیاد پارس می کند او را شب ها در بیرون از خانه نگذارید این کار نه تنها موجب ناراحتی خود سگ خواهد شد بلکه رعایت نکردن حقوق اولیه همسایگی و شهروندی است.
در صورتی که سگتان در محیط خود را خالی می کند این وظیفه شماست که محیط را تمیز کنید. خودتان را جای کسانی بگذارید که در اطراف شما هستند. اگر نمی توانید خود را به انجام این کار مجبور کنید، اگر نمی توانید مسئولیت اعمال سگ خود را بپذیرید، نمی توانید خود را صاحبی مسئولیت پذیر بدانید.

دیدگاهتان را بنویسید