سگ کاوالیر کینگ چارلز اسپانیل

سگ کاوالیر کینگ چارلز اسپانیل؛ نژاد محبوب پادشاهان انگلیس

سگ کاوالیر کینگ چارلز اسپانیل

در “نیـــ پت” می خواهیم در مورد نژاد کاوالیر صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

کاوالیر یه سگ بامزه و دوست داشتنی و البته خوش اخلاقه و به عنوان سگ خانگی و خانوادگی انتخابی بسیار عالیه. این سگ کوچولو و مهربون تاریخچه‌ای اشرافی و سلطنتی داره و از قدیم همیشه در قصرها و دربار شاهان زندگی می‌کرده. تو این مقاله می‌خوایم نژاد سگ کاوالیر کینگ چارلز اسپنیل رو بهتون معرفی کنیم و در مورد ویژگی‌های ظاهری و اخلاقی، نحوه نگهداری، تغذیه و تربیتش باهاتون بیشتر صحبت کنیم. پس در ادامه با ما در پت پرس همراه باشید.
تاریخچه به وجود آمدن نژاد کاوالیر کینگ چارلز اسپنیل
در حالی که نژاد Cavalier King Charles Spaniel تقریبا یه نژاد جدید به حساب میاد و کمتر از صد سال پیش به وجود اومده؛ اما سگهای عروسکی اسپنیل قرنهاست که به عنوان سگ همدم اشراف و ثروتمندان وجود دارن.
سگهای عروسکی اروپایی احتمالا در نتیجه جفتگیری سگهای کوچک اسپانیل با سگهای عروسکی شرقی مثل چین ژاپنی و سگ اسپنیل تبتی به وجود اومدن.
سگهای اسپانیل مثل کاوالیر کینگ و همینطور نژاد سگ اشرافی کاکر اسپنیل به عنوان سگهای همدم (companion dogs) شناخته می‌شن که همیشه دوست دارن تو بغل یا روی پای شما باشن.
این سگهای کوچولو و خوشگل بین خاندان سلطنتی و اشراف انگلستان بسیار محبوب بودن. ملکه ماری یکم اسکاتلند چندتا سگ عروسکی اسپنیل داشته و نوه‌اش، یعنی چارلز یکم و نتیجه‌اش چارلز دوم (که اسمش روی این نژاد گذاشته شده) هم عاشق این سگها بودن.
گفته می‌شه که چارلز دوم که از سال ۱۶۶۰ تا ۱۶۸۵ سلطنت کرد هیچ وقت بدون سگهای اسپنیل کوچولوش جایی نمی‌رفت.
علاقه پادشاه به این سگها اونقدر زیاد بود که دستور داد ورود و حضور سگهای اسپنیل در مکان‌های عمومی ازجمله پارلمان و ساختمان‌های ادراری هم آزاد بشه!
می‌گن این قانون هنوز هم در انگلستان امروزی رعایت می‌شه؛ هرچند خیلی وقته که کسی با سگش وارد این جور مکانها نشده و درستی این قانون رو چک نکرده.
بعد از مرگ شاه چارلز دوم محبوبیت این سگها کم شد و به جاش سگهای پوزه کوتاه مثل پاگ به نژاد محبوب اشراف تبدیل شدن.
سگهای عروسکی اسپنیل در طول قرنها براثر جفتگیری با نژادهای دیگه، از جمله سگهای پوزه تخت ترکیب شدن و تغییرات زیادی پیدا کردن. اما سرانجام در سال ۱۹۴۵و بعد از سالها تلاش و پیگیری پرورش‌دهنده‌ها، موسسه کنل کلاب سگ کاوالیر کینگ چارلز اسپنیل رو به عنوان یه نژاد جداگانه به رسمیت شناخت.  به تدریح و با ورود این نژاد به آمریکا روز به روز بر محبوبیت و شهرت این سگ زیبا و اشرافی اضافه شد.

سگ کاوالیر کینگ چارلز اسپانیل

مشخصات ظاهری نژاد کاوالیر کینگ
این نژاد ۳۰-۳۳ سانتیمتر قد و حدود ۶ الی ۸ کیلوگرم وزن داره و یکی از بزرگ‌ترین سگهای عروسکی به حساب میاد.
صورت این سگ به خاطر چشمهای درشت و گرد و قهوه‌ای براق خیلی دوست داشتنی و نازه.
سر این سگ نسبتا گرده و پوزه‌اش با اینکه کاملا تخت نیست اما حالتی کوتاه و مخروطی داره و به سمت نوک بینی باریکتر می‌شه.
گوش‌های بلند و پشمالوی سگ یکی از بارزترین ویژگی‌های ظاهری کاوالیر کینک چارلزه که موقعی که حواسش به چیزی جلب بشه کمی به سمت جلو میاد.
گردن این نژاد نسبتا بلنده و با کمی شیب به شانه‌ها متصل می‌شه. این سگ قفسه سینه نسبتا پهن و بدنی جمع و جور و کوچک داره.
رنگ‌های نژاد کاوالیر
موهای بلند، ابریشمی و نرم سگ کینگ چارلز یکی دیگه از ویژگی‌های خاص این نژاده که در ۴ رنگ می‌تونه وجود داشته باشه:
ترکیب قرمز-حنائی و سفید
سه رنگ (سیاه و سفید با لکه‌های قهوه‌ای مایل به زرد)
یاقوتی (قرمز تیره)
و سیاه و قهوه‌ای مایل به زرد
طول عمر سگ کاوالیر کینگ چقدره؟
هرچند طول عمر سگ به عوامل متعددی مثل تغذیه و شرایط نگهداری هم بستگی داره؛ اما به طور کلی این نژاد اگه درست ازش مراقبت بشه می‌تونه بین ۱۲ تا ۱۵ سال عمر کنه.
سگ کاوالیر در ۴ رنگ مختلف وجود دارهخلق و خو و خصوصیات سگ کاوالیر کینگ چارلز اسپنیل
این سگ بسیار شیرین و بامزه، مهربان، بازیگوش و باهوشه و هشیاری خوبی هم داره. این سگ پرانرژی عاشق راضی کردن صاحبشه و به همین دلیل تربیتش کار چندان سختی نیست.
خصوصیاتی مثل خجالت و پرخاشگری، چاله کنی یا پارس کردن زیاد اصلا در این نژاد جایی نداره.
این سگ‌های کوچولو و همیشه شاد و خوشحال رابطه بسیار خوبی با بچه‌ها دارن و با حیوانات دیگه، حتی گربه‌ها هم رابطه دوستانه‌ای دارن؛ مخصوصا اگه از بچگی با هم بزرگ بشن.
نگهداری از سگ نژاد کاوالیر کینگ چارلز اسپانیل
سگ کاوالیر به خاطر ویژگی‌های خوبی که داره یکی از بهترین انتخابها به عنوان سگ خانگی و خانوادگیه .
فقط حواستون باشه که: .
سگ کاوالیر کینگ چارلز سگ خونگیه و به هیچ وجه نمی‌تونه آب و هوای گرم و زندگی تو فضای بیرون رو تحمل کنه.
این سگ خیلی عاطفی و احساساتیه و به توجه و محبت شما و اعضای خانواده «نیاز» داره
به خاطر وابستگی عاطفی، این سگ اصلا از تنها موندن خوشش نمیاد و اگه ساعات طولانی تنهاش بذارید دچار اضطراب جدایی می‌شه.
پس اگه سبک زندگی‌تون طوریه که مجبورید در طول روز سگتون رو تنها بذارید بهتره یه نژاد دیگه رو انتخاب کنید.
آیا بهترین نژاد برای زندگی با من، همین نژاده؟
درسته که سگ های کاوالیر بسیار زیبا و دلبر هستن و ممکنه بخاطر زیباییشون دوست داشته باشین یه سگ کاوالیر بگیرین، ولی ظاهر سگ ملاک خوبی برای انتخاب اون نیست?
قبل از انتخاب نژاد سگ بهتره ویژگی هایی مثل ویژگی های اخلاقی اون، سطح انرژی و رابطه اش با آدم ها و حیوانات دیگه، تحمل تنها موندن، میزان واق واق و ریزش مو و کلی فاکتورهای دیگه رو در نظر بگیریم.
اگر نژاد مناسبتون رو درست انتخاب کنین، قدم اول رو برای یک زندگی شاد و پر از تفاهم در کنار سگ برداشتید. برای کمک به شما پت پرس یک ایبوک درست کرده که بهتون کمک کنه خیلی سریع با پاسخ به چند سوال مناسب ترین نژاد سگ مناسب با سبک زندگیتون رو انتخاب کنید.
نژاد کاوالیر کینگ به چه میزان فعالیت بدنی نیاز داره؟
این نژاد با اینکه از اول به عنوان سگ همدم و بغلی به وجود اومده اما اجدادش سگهای ورزشی بودن و از فعالیت و بازی لذت می‌بره.
روزانه حدودا ۱ ساعت پیاده‌روی ملایم یا فعالیت و بازی در فضای باز برای این سگ لازمه. البته این نژاد بیشتر سگ خونگیه و لم دادن روی کاناپه گرم و نرم رو دوست داره.
حتما موقع پیاده روی از قلاده و بند قلاده استفاده کنید؛ چون این سگ به خاطر شامه قوی و غریزه شکار ممکنه دنبال هر حیوان کوچیکی بره و گم بشه.
آیا سگ کاوالیر برای زندگی آپارتمانی مناسبه؟
بله، کاملا! این سگ هم از لحاظ جثه و اندازه و هم از لحاظ خصوصیات اخلاقی کاملا با زندگی آپارتمانی سازگاری داره.
نژاد کاوالیر اصولا سگهای ساکتی هستن و زیاد اهل پارس کردن نیستن.
از نظر نیاز به فعالیت بدنی هم اگه یه حیاط کوچولو برای بازی و فعالیت سگتون داشته باشید که عالیه؛ در غیر این صورت لازمه روزی یه ساعت برای پیاده‌روی و فعالیت بیرون ببریدش.
فقط حواستون باشه که اولا با قلاده و بند قلاده سگتون رو به پیاده روی ببرید.
دوما این سگ خیلی به گرما حساسه و در روزهای گرم تابستون بهتره زیاد تو فضای بیرون نگهش ندارید. این نژاد با توجه به جثه و خصوصیات، در واقع یک سگ آپارتمانی به حساب میاد.

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید...
هر آنچه لازم است درمورد سگ پاپیلون بدانید...

بیماری‌های نژادی سگ کاوالیر کینگ چارلز اسپنیل
سگهای کاوالیر به طور کلی سگهای سالمی هستن؛ اما این سگ هم مثل سایر نژادها در معرض ابتلا به برخی بیماری‌ها قرار داره.
البته لزوما هر سگ کاوالیری مبتلا به این بیماریها نمی‌شه و اکثر این سگها تا دوران پیری بدون هیچ مشکلی زندگی می‌کنن. اما خوبه که با این بیماری‌ها آشنا بشید و با مشاهده هرگونه علائم بیماری سریعا برای درمان اقدام کنید.
برخی از رایج‌ترین این بیماری‌ها عبارتند از:
بیماری‌های چشمی مثل مشکلات شبکیه و آب مروارید
دررفتگی کشکک زانو
دیسپلازی مفصل ران
عفونت گوش میانی
بیماری قلبی دریچه میترال
البته زدن واکسن سگ، مراقبت و تغذیه مناسب و همینطور ویزیت و معاینه منظم دامپزشک می‌تونید از بسیاری از این بیماری‌ها پیشگیری کنید یا در مراحل اولیه اونا رو درمان کنید.
تربیت سگ کاوالیر کینگ چارلز اسپنیل
این نژاد، سگی آروم، شیرین، باهوش و مهربونیه و از راضی کردن صاحبش لذت می‌بره. این سگ رابطه دوستانه‌ای با غریبه‌ها و حیوانات دیگه داره و با بچه‌ها هم خیلی خوب رفتار می‌‌کنه.
به خاطر تمام این ویژگی‌ها تربی و آموزش این نژاد کار نسبتا راحتیه.
البته به شرطی که تربیت این سگ رو به جا و به موقع و از همون تولگی انجام بدین. آموزش‌هایی مثل اجتماعی کردن اولیه و شرکت در کلاسهای تربیت توله‌ها می‌تونه به این سگ کمک کنه رفتار خوب و مودبانه رو زودتر و بهتر یاد بگیره.
بهترین تغذیه و رژیم غذایی برای نژاد کاوالیر کینگ چیه؟
سگهای کاوالیر با توجه به هر مرحله از زندگی (تولگی، بلوغ و پیری) به رژیم غذایی باکیفیت و مقوی نیاز دارن.
اکثر این سگها مستعد چاقی و اضافه وزن هستن و لازمه که در مورد مقدار غذا و کالری دریافتی سگتون نظارت بیشتری داشته باشید. مثلا حواستون باشه زیادی به سگتون تشویقی ندید تا چاق نشه.
برای تغذیه این سگ علاوه بر خرید غذاهای تجاری مثل غذای خشک سگ و غذای کنسروی می‌تونید از غذای خونگی هم استفاده کنید.
البته به شرطی که این غذای خونگی با دستور غذای مورد تایید دامپزشک تهیه شده باشه و ترکیبات و مقدارشون کاملا بالانس شده باشه؛ در غیر این صورت ممکنه در دراز مدت باعث مشکلات سلامتی مثل سوء تغذیه و بیماری در سگ بشه.
لذیذه?، اقتصادیه?،مقویه? و تازه اختصاصی? هم هست
با دریافت برنامه غذایی مخصوص سگ خودت، تو خونه براش آشپزی کن و مطمئن باش سلامتی اش
قربانی کیفیت بد غذاهای آماده تجاری نمیشه.
بیشتر برام بگو
مراقبت از موهای بلند و ابریشمی
موهای باشکوه و زیبای این سگ به مراقبت نسبتا زیادی هم نیاز داره و یه روز در میان بهتره موهاش رو شونه کنید.
جالبه بدونید این نژاد عاشق شونه کردن موهاشه: چون شانه و برس کشیدن نه تنها از گره خوردن موها جلوگیری می‌کنه و ظاهر زیبا و براق موها رو حفظ می‌کنه؛ بلکه نقش ماساژ رو هم براش داره و این سگ ازش لذت می‌بره.
نظافت و سایر مراقبت‌های بهداشتی
گوش‌های بلند و آویزون این سگ لازمه هر هفته تمیز و چک بشه تا دچار عفونت نشده باشه.
ناخن‌های سگ رو حداقل ماهی یکبار باید با استفاده از ناخنگیر مخصوص کوتاه کنید؛ چون ناخن‌های بلند باعث درد و ناراحتی و مشکلات سلامتی برای سگ می‌شه. (در این رابطه بخوانید: راهنمای کوتاه کردن ناخن سگ)
نکات مهم در مورد نژاد کاوالیر
کاوالیرها شخصیتی فوق العاده وابسته دارن. اونا دوست دارن همیشه کنار آدما باشن و نباید به هیچ وجه  برای مدت طولانی تنها گذاشته بشن.
کاوالیر ریزش موی متوسطی داره؛ اما دوبار در سال در فصل بهار و پاییز ریزش موی نسبتا زیادی داره. برس زدن و شانه کردن منظم موها می‌تونه از ریخته شدن موهای اضافی در سطح خونه جلوگیری کنه. (مطلب مرتبط: ریزش موی سگ)
سگ کاولیر کینگ چارلز ممکنه اگه کسی نزدیک در بیاد با پارس کردن بهتون خبر بده؛ اما به خاطر شخصیت مهربون و دوستانه‌ای که داره به هیچ وجه سگ نگهبان خوبی نیست و نمی‌شه از این لحاظ روش حساب کرد.
این سگ هرچی باشه یه سگ اسپانیل به حساب میاد و غریزه شکار رو تو وجودش داره. به همین دلیل اگه بدون قلاده بیرون ببریدش ممکنه دنبال پرنده‌ها، خرگوش‌ها و حیوانات کوچیک دیگه بدوه.
سگهای کاوالیر کینگ چارلز اسپنیل سگهای خونگی هستن و اصلا نباید بیرون از خونه نگهداری بشن!
نظر شما چیه؟
تا حالا تجربه نگهداری از سگ کاوالیر کینگ پشمالو و بامزه رو داشتید؟ به نظرتون نگهداری از این سگ برای افراد بی‌تجربه هم مناسبه؟ خوشحال می‌شیم برای ما کامنت بذارید و نظر، تجربه و سوالات خودتون در این مورد رو با “نیـــ پت” در میون بذارید. کارشناسان ما در اسرع وقت به سوالات شما جواب می‌دن.

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید...
نژاد سگ پیت بول؛ قوی ترین سگ دنیا!

 

دیدگاهتان را بنویسید